Sulęczyno
Recepcja: +48 58 684 50 15 Restauracja: +48 58 684 50 16
Stefana Żeromskiego 15, 83-320 Sulęczyno
english
fotograf na wesele
WESELA

Fotograf na wesele – jak wybrać, aby nie żałować?

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu i trzeba z pewnością je uwiecznić! Pamiątka w postaci pięknych zdjęć ślubnych, pozwoli Wam przywołać po latach miłe wspomnienia tego dnia.  Fotografie ślubne pozostaną z Wami przez całe życie, dlatego wybór fotografa, któremu powierzycie tworzenie Waszej pamiątki, musi być przemyślany. To ważna decyzja! Jak wybrać odpowiedniego fotografa, który uchwyci magię tego wydarzenia? Jak odróżnić profesjonalistę od amatora? Fotograf na wesele – jak wybrać, aby nie żałować?

1. Portfolio fotografa na wesele!

Portfolio to rzecz najważniejsza! Wbrew pozorom nie każdy może robić zdjęcia. Nie wystarczy nacisnąć spust migawki czy posiadać dobry sprzęt! Piękne fotografie to nie tylko zasługa aparatu, ale głównie osoby, która je wykonała! Wszystko zależy od gustu, wyobraźni i umiejętności fotografa!

Nie ilość, lecz jakość zdjęć powinna wpływać na wybór fotografa na Wasze wesele. Dobry fotograf nie przekaże Wam nieudanych fotografii – nieostrych, rozmazanych, prześwietlonych i bez obróbki. Nie odda też kilku identycznych ujęć, zrobionych jedno po drugim, jakby z fotobudki. Nie o to przecież chodzi, aby było ich jak najwięcej, ale o to, by były jak najlepsze, jak najpiękniejsze i aby chronologicznie przedstawiały cały Wasz dzień!

Poznajcie więc portfolio fotografa, zapytajcie o jego propozycje ujęć w dniu ślubu i w plenerze oraz dokładnie obejrzyjcie efekty jego pracy. A, ponieważ portfolio to zazwyczaj starannie wybrane perełki, warto przejrzeć również kilka reportaży ślubnych.

2. Oferta fotografa ślubnego

Nie wszyscy fotografowie świadczą taki sam zakres usług, a oferty sesji ślubnych mogą się diametralnie różnić. Wielu fotografów proponuje kilka pakietów różniących się ceną, w zależności od objętości i rodzaju prac. Najczęściej jest to liczba godzin pracy, ilość zdjęć oraz rodzaj dodatkowych materiałów typu odbitki czy albumy.

Zanim podejmiecie decyzję, dobrze poznajcie pełną ofertę fotografa. Zwróćcie uwagę na to, co wchodzi w skład pakietu podstawowego, jaka jest jego cena, co może być dodatkowo płatne i ile będziecie musieli czekać na odbiór zdjęć. Zwykle nie powinno trwać to dłużej niż 3 miesiące od wykonania sesji plenerowej. Nie spodziewajcie się zdjęć już tydzień po uroczystości. Fotograf musi poświęcić trochę czasu na ich skompletowanie i obróbkę. Lepiej, poczekać dłużej niż otrzymać fotografie wykonane w pośpiechu.

3. Koszt wynajęcia fotografa na wesele

Oczywiście każdy chciałby zapłacić jak najmniej, ale na fotografie ślubnym naprawdę nie warto oszczędzać. Rzetelnie i profesjonalnie wykonana usługa, zapewne będzie trochę kosztować. Fotograf będzie Wam towarzyszył już podczas przygotowań do ceremonii, będzie pracował w trakcie ślubu i wesela, czyli około 14 godzin jednego dnia! Sesja plenerowa potrwa 3 godziny, a obróbka stu zdjęć to kolejne 20 godzin!

Oczywiście nie zawsze jakość idzie w parze z ceną, ale honorarium profesjonalnego fotografa w wysokości 500 zł to cena jest tak niska, że aż podejrzana! 13,50 zł za godzinę pracy?! Odejmijmy koszt wywołania zdjęć, ZUS, US, paliwo i inne wydatki, a okazuje się fotograf dokłada do biznesu z własnej kieszeni!

4. Umowa i zabezpieczenie w sytuacjach awaryjnych!

Umowa przede wszystkim! Zawsze! Na pewno muszą się w niej znaleźć dokładnie ustalone godziny i data zlecenia, ilość zdjęć, forma w jakiej mają zostać wykonane oraz termin ich odbioru. Dodatkowe informacje powinny dotyczyć warunków rezygnacji oraz obecności innego fotografa w ramach zastępstwa, gdyby doszło do nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Wypadki się zdarzają, zapytajcie więc fotografa czy pojawi się ktoś inny w razie jego niedyspozycji? Co, jeśli sprzęt fotograficzny zawiedzie? Czy fotograf będzie miał w zanadrzu drugi aparat? Ważne jest też upoważnienie do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych.

5. Jak wybrać fotografa na wesele? – podsumowanie

Każdy fotograf pokazuje na zdjęciach swój charakter, swój styl, wyobraźnię, wrażliwość i estetykę! Wybierzcie więc takiego, który ma podobny gust do Waszego! I tak naprawdę, nie ma tu znaczenia ani doświadczenie, ani cena.

Najważniejsze, aby zdjęcia danego fotografa podobały się Wam! To ma być najlepszy fotograf ślubny dla Was – nie dla gości, ani nikogo innego! Nie istnieje żadna miara oceny zdjęć, oprócz Waszego gustu i preferencji, a każdemu może podobać się coś innego!

fot. White Smoke Studio

Kontakt

recepcja@lesnydwor.pl

+48 58 684 50 15

Zarejestruj się, aby otrzymywać ekskluzywne oferty

Będziesz otrzymywał wiadomości e-mail z ofertami i promocjami.