Sulęczyno
Recepcja: +48 58 684 50 15 Restauracja: +48 58 684 50 16
Stefana Żeromskiego 15, 83-320 Sulęczyno
english
Bez kategorii

Kraina Tysiąca Jezior

Kaszuby nie bez powodu nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Obecne tu zbiorniki wodne należą do najpiękniejszych w Polsce. Nic więc dziwnego, że jest to raj dla miłośników sportów wodnych.

Dla Państwa komfortu umożliwiamy wypożyczenie rowerów wodnych oraz kajaków, którymi przemierzą Państwo sąsiadujące z Leśnym Dworem Jezioro Węgorzyno.

Istnieje także malownicza trasa rowerowa wzdłuż tego jeziora – szlak w kształcie pętli ma 13 km i z łatwością pokona go każdy rowerzysta. Widoki są tu naprawdę niezapomniane.

TRASA ROWEROWA:
http://szwajcariakaszubska.com/369-szwajcaria-kaszubska-wzdluz-jeziora-wegorzyno

Poszukującym mocniejszych wrażeń polecamy spływy kajakowe po okolicznych jeziorach i rzekach. Z przyjemnością polecamy sprawdzonych organizatorów tego typu form wypoczynku proponujących różne warianty tras w zależności od Państwa preferencji oraz kondycji. Spływ może być czystą rekreacją połączoną ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji lub też pełną wrażeń rywalizacją w ramach integracji.

Największe i najpiękniejsze jeziora na Kaszubach

Kaszuby to piękny i urzekający region, bardzo bogaty w jeziora i lasy. Najpiękniejsze jeziora na Kaszubach nie są co prawda aż tak oblegane, jak akweny na Mazurach, ale… w tym właśnie kryje się magia i urok! Gdzie nad jezioro na Kaszubach warto się udać? Oto nasza subiektywna lista, a na niej największe, najczystsze i najpiękniejsze jeziora na Kaszubach.

Jezioro Wdzydze – największe jezioro na Kaszubach
(49 km)

Jezioro Wdzydze to największe jezioro na Kaszubach, które nazywane jest również Kaszubskim Morzem. Właściwie to kompleks składający się z pięciu akwenów o łącznej powierzchni 1,500 hektarów. Na jeziorze znajdziemy kilka wysp naturalnych, z których każda ma duże znaczenie dla przyrody. Mieszczą się tam bowiem siedliska rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. Z tego względu cały zbiornik objęty jest strefą ciszy i obowiązuje całkowity zakaz cumowania, palenia ognisk i zbliżania się do zwierząt. Pomimo wielu restrykcji, które obejmują to największe jezioro na Kaszubach, wciąż jest ono bardzo atrakcyjne dla turystów i żeglarzy. Podziwiać tu można niezwykły krajobraz, gdyż akwen otoczony jest przepięknym sosnowym lasem. Położone nieopodal Wdzydze Kiszewskie w każde wakacje tętnią życiem i przyciągają urlopowiczów. Wdzydze to zdecydowanie bardzo przyjemne jezioro na Kaszubach, gdzie idealnie wypoczywa się latem.

Jeziora Raduńskie – najpopularniejsze jeziora na Kaszubach (41 km)

Piękne jeziora na Kaszubach znajdziemy również na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jeziora Raduńskie to kompleks, który obejmuje dwa główne akweny polodowcowe – Jezioro Raduńskie Górne i Jezioro Raduńskie Dolne. W praktyce jednak kryje się tu znacznie więcej! Przede wszystkim znajdziemy tu jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Trasa Kółka Raduńskiego prowadzi przez 10 jezior i wynosi około 40 kilometrów.

Początkowo Jezioro Raduńskie Górne i Jezioro Raduńskie Dolne stanowiły jedną całość, lecz podzielono je zaporą i powstały akweny – górny i dolny. Jezioro Raduńskie Górne rozwidla się na południu na dwie wąskie zatoczki, z których jedna łączy się z Jeziorem Stężyckim. Na przesmyku pomiędzy akwenami mieści się bardzo popularna wieś, Stężyca. Miejscowość cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem, gdyż oprócz atrakcji wodnych, znajdziemy tu również dwa zabytkowe kościoły, które warto zobaczyć. Nie mniejszą popularnością może poszczycić się miasteczko Chmielno w okolicach Jeziora Raduńskiego Dolnego. Warto odwiedzić tam Muzeum Ceramiki, gdyż miejscowe wyroby zdobione regionalnymi motywami, będą wspaniałą pamiątką z wakacji nad kaszubskimi jeziorami.

Jezioro Białe na Kaszubach – udany wypoczynek na łonie natury, wśród okolicznych lasów (33 km)

Jezioro Białe na Kaszubach znajduje się niedaleko miejscowości Grzybno, Masłowo i Ucisko. Choć akwen zajmuje zaledwie 55 hektarów, to czysta woda i malownicza okolica, przyciągają gości. Nad brzegiem znajduje się ładnie zagospodarowane kąpielisko z łagodnym, piaszczystym wejściem, dużym pomostem i wydzieloną strefą dla najmłodszych, co sprawia, że zawsze jest tu gwarno, wesoło i wszędzie słychać radosny śmiech dzieci. Jezioro Białe sąsiaduje z Jeziorem Czarnym i wieloma mniejszymi akwenami, które ukrywają się pomiędzy lasami. W okolicy pięknych kaszubskich jezior i zielonych lasów czekają na nas liczne atrakcje. Dlatego planując wypoczynek na łonie natury, warto rozważyć wędrówki piesze lub popularne trasy rowerowe. Ze względu na atrakcyjne położenie Jeziora Białego, każdy znajdzie tu odpowiednią rozrywkę dla siebie.

Jezioro Charzykowskie – idealne jezioro na Kaszubach do uprawiania sportów wodnych (79 km)

Gdzie nad jezioro na Kaszubach, jeśli chcemy aktywnie wypocząć i uprawiać sporty wodne? Oczywiście nad Jezioro Charzykowskie! To właśnie tu, w malowniczym otoczeniu kaszubskiej przyrody, panują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych. Latem organizowane są tu wszelkiego rodzaju imprezy, obozy i regaty, a zimą króluje tutaj żeglarstwo lodowe. Przez długie, 14-nastokilometrowe Jezioro Charzykowskie, prowadzi również popularna trasa kajakowa rzeki Brdy, którą bez problemu pokonają początkujący kajakarze. To sprawia, że jezioro cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

W okolicach znajdują się również najsłynniejsze kaszubskie kurorty i popularna miejscowość Charzykowy. Spośród wielu atrakcji, warto wyszczególnić rejs na pokładzie statku turystycznego, stylizowanego na okręt piracki. To sprawia, że wycieczka jest niezapomnianą przygodą zwłaszcza dla najmłodszych. Co więcej, jezioro otacza Zaborski Park Krajobrazowy, jeden z najpiękniejszych w całym regionie. Niezapomniane widoki i mnogość atrakcji sprawiają, że turyści bardzo chętnie tu przybywają, aby podziwiać naturalne piękno Kaszub.

Jezioro Karsińskie – piękne i czyste (75 km)

Kawałek dalej, na granicy Borów Tucholskich, w sąsiedztwie Jeziora Charzykowskiego, znajduje się niewielkie, ale piękne i jakże czyste jezioro na Kaszubach – Jezioro Karsińskie. Poza popularnym szlakiem kajakowym rzeki Brdy mieści się tu również kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wśród najchętniej wybieranych miejscowości turystycznych, warto wymienić kultowe Swornegacie – nie tylko urokliwe, ale i bardzo bogate w okoliczne atrakcje. Jedną z nich jest ponad 100-letni kościół św. Barbary. Ta niezwykła budowla z 1916 roku reprezentuje charakterystyczny styl kaszubsko-pomorski, a w jej wnętrzu podziwiać można zjawiskowe żyrandole oraz piękne, bogato zdobione organy. Innym ciekawym miejscem jest Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, w którym często odbywają się kiermasze i jarmarki. Poznając urokliwe zakątki i najpiękniejsze jeziora na Kaszubach, warto odwiedzić okoliczny jarmark w poszukiwaniu niezwykłych pamiątek.

Jezioro Żarnowieckie – najczystsze jezioro na Kaszubach (83 km)

Jezioro Żarnowieckie położone jest na północy Kaszub, niedaleko Morza Bałtyckiego. Choć wydaje się, że bliskie sąsiedztwo nadmorskich plaż nie sprzyja turystyce jeziora, to atrakcyjne kąpieliska i niezwykle czysta woda, przyciągają wczasowiczów. Jezioro Żarnowieckie uchodzi bowiem za najczystsze jezioro na Kaszubach, a dobrze przygotowana infrastruktura obejmująca plaże, przystanie, mola i pomosty, jest znakomicie przystosowana do potrzeb gości. Niedaleko jeziora w miejscowości Żarnowiec, znajduje się wieża widokowa Kaszubskie Oko, skąd można podziwiać całą okolicę. Będąc w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, warto też odwiedzić XIX-wieczne gospodarstwo kaszubskie oraz wieś Nadole. Nadole leżały niegdyś na samej granicy naszego kraju i stanowiły niezwykłą, prawdziwie polską osadę, która wyróżniała się na tle pobliskich niemieckich miejscowości.

Jezioro Łebsko – największe jezioro przybrzeżne w Polsce (84 km)

Łebsko to największe polskie jezioro przybrzeżne i zarazem trzecie pod względem wielkości. W Polsce wyprzedzają je tylko dwa mazurskie giganty – Jeziora Śniardwy i Mamry. Jezioro Łebsko leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, a od morza oddziela je Mierzeja Łebska, więc podczas sztormu lub bardzo silnego wiatru, jego wody mieszają się Bałtykiem.

W okresie wakacyjnym okolice Łebska tętnią życiem, ze względu na pobliskie popularne kurorty turystyczne. Mimo że po jeziorze nie można swobodnie żeglować, z uwagi na ochronę miejsc lęgowych ptactwa wodnego, działa tam żegluga pasażerska, którą można dostać się do miejscowości Rąbka, do Muzeum Wyrzutni Rakiet i Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Spędzając czas nad jeziorem Łebsko, warto odwiedzić atrakcyjną Łebę! Trzeba wybrać się na spacer deptakiem i udać na Aleję Prezydentów, gdzie znajdują się odciski dłoni wszystkich prezydentów Polski. Warto odwiedzić również Skwer Rybaka, gdzie odbywają się imprezy i jarmarki, z kolei rodziny z dziećmi będą się świetnie bawić w parku dinozaurów.

Kontakt

recepcja@lesnydwor.pl

+48 58 684 50 15

Zarejestruj się, aby otrzymywać ekskluzywne oferty

Będziesz otrzymywał wiadomości e-mail z ofertami i promocjami.