Sulęczyno
Recepcja: +48 58 684 50 15 Restauracja: +48 58 684 50 16
Stefana Żeromskiego 15, 83-320 Sulęczyno
english
KULINARIA

Kolacja degustacyjna Koza i Wino

22 kwietnia, w Leśnym Dworze mieliśmy okazji ugościć 40 Gości, którzy przyjechali do nas na wyjątkowe wydarzenie jakim była kolacja degustacyjna Ser i Wino.

Często powtarzamy, jak ważna jest dla nas tradycja i jak duża uwagę przykładamy do lokalnych produktów i wyrobów. Aby przekłuć słowa w czyny, postanowiliśmy tym razem zaprosić Gości na kolację, w której uczestniczyl lokalny produkcent serów Pan Tomasz Strubiński https://www.kaszubskakoza.pl/pl_PL/. Pan Tomasz przez cały wieczór opowiadał ciekawostki związane z produkcją serów, historie powstania gospodarstwa i zamiłowania do serowarstwa.

Chef Kuchni przygotował cztery wyjątkowe dania, których bazą były sery z Kaszubskiej Kozy, a nasz sommelier ( jednocześnie manager Gastronomii Leśnego Dworu) Wojciech Rudziecki  sparował z nimi wyjątkowe wina.

Menu kolacji:

Ser IPiwoszek/ konfitura rabarbar / King fisher sauvignon blanc

Ser kozi „Piwoszek”

Bardzo lubiany przez seromaniaków,  ser podpuszczkowy, twardy, dojrzewający, na kulturach  jogurtowych.  W czasie dojrzewania jest moczony w piwie Porter, stąd jego niepowtarzalny smak i aromat, z lekką nutą goryczki piwnej i drożdży.

Ser II – Pijana koza /marcepan/ jeżyny / Bouchard Cotes du Rhone Rouge

“Pijana koza”

Miękki ser kozi dojrzewający, który dojrzewa w oparach nalewek i obłożony jest warstwą wytłoczyn po nalewkach.  Jedyne na świecie połączenie sera kwasowo-podpuszczkowego z alkoholem. Delikatny złożony smak  ze słodkawo-kwaskowatą nutą owoców.

Ser III – Koza z marmuru/ wołowina/ brioche / Purcari Nocturne Cabernet Sauvignon

„Koza z Marmuru”

Twardy, kozi ser podpuszczkowy , długo dojrzewający, w typie serów cheddar. Niezwykła marmurowa struktura, w dwóch odmianach – zielona (z algami) lub czerwona (z papryką).

Ser IV – Kozia rura / sorbet z jagody kamczackiej / Save Water Drink Riesling

„Kozia rura”

Świeży serek kwasowo-podpuszczkowy z mleka koziego.

Nasza wariacja na temat francuskich serów Buche de Chevre. Kozie Rury w przeciwieństwie do swych słynnych pierwowzorów sprzedawane są zawsze świeże, a nabywca sam decyduje o jej ewentualnym dojrzewaniu.

Warto chociaż raz w życiu spróbować  śnieżnobiałej, łagodnej „Koziej Rury”, a jej delikatny smak, z wyczuwalnymi nutami kremowej słodyczy zapadnie  w pamięć na długo.

Serwis wina na Sali odbywał się pod okiem kierownika gastronomii Krzysztofa Stenki oraz jego załogi. W trakcie wieczoru sommelier omawiał z gośćmi:

W programie pojawiły się takie wina jak:

Wszystkie te szczepy winogron czy też coupage’e w odpowiednim towarzystwie potraw wręcz uwielbiają kozie sery.

W trakcie wieczoru pojawiła się dodatkowa selekcja serów na stołach dla gości jako drobna niespodzianka. Goście po kolacji mieli również okazję kupić degustowane sery.

Tak więc, wieczór Sery i Wino to nie tylko dobre jedzenie i wspaniałe wina, ale też ogromna dawka wiedzy, przekazana w bardzo przyjemny sposób.

Powoli planujemy już kolejne wydarzenia w Leśnym Dworze – gwarantujemy kolejny wyjątkowy wieczór. Chcecie jako pierwsi otrzymać informacje o kolacjach? Napiszcie od nas!

Kontakt

recepcja@lesnydwor.pl

+48 58 684 50 15

Zarejestruj się, aby otrzymywać ekskluzywne oferty

Będziesz otrzymywał wiadomości e-mail z ofertami i promocjami.