Sulęczyno
Recepcja: +48 58 684 50 15 Restauracja: +48 58 684 50 16
Stefana Żeromskiego 15, 83-320 Sulęczyno
english
potrawy weselne
WESELA

Jak dobrać potrawy na wesele?

Każde wesele jest inne. Nie tylko odbywa się w innym miejscu, ale też różni goście w nim uczestniczą. Kiedy nadchodzi moment, by zaplanować wszystkie szczegóły związane z tym dniem, zawsze pojawiają się jakieś problemy, a część z nich dotyczy menu.

Wbrew pozorom wybranie potraw wcale nie jest proste. Na pewno trzeba postawić na to, by na stołach panowała różnorodność. Nie sposób znać upodobania kulinarne wszystkich gości. Oprócz tego najważniejsze jest to, by jedzenie było smaczne i apetycznie podane.

Skorzystaj z doświadczenia restauratora

Każda para chce, by jej wesele było wyjątkowe. Jednak są kwestie, w których warto zaufać komuś, kto ma doświadczenie. W przypadku ślubnego menu – kucharzowi, gdyż to on wie, jakie dania cieszą się największą popularnością. Najczęściej miejsca, gdzie wesela organizuje się regularnie, mają gotowe oferty. Różnią się one między sobą daniami i cenami. Jednak może się zdarzyć, że w ofercie jest coś, czego Młoda Para nie chce, co wolałaby zamienić na coś innego. Najczęściej istnieje opcja modyfikacji. Jeśli chcemy czegoś bardziej egzotycznego, to trzeba dowiedzieć się, czy kucharz wie, jak przygotować jedzenie prawidłowo. Najlepiej połączyć w jednym menu coś nowego, co każdy będzie chciał spróbować, z czymś tradycyjnym. W ten sposób i zaskakujemy i spełniamy oczekiwania, gdyż jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie wesela bez tradycyjnych polskich potraw.

Ilość dań na stołach nie zawsze taka sama

Na pewno podczas wyboru sali weselnej wiadomo już, ile będzie gości. Często od tego zależy cena za jedzenie, a dla dużo większej grupy zdarzają są zniżki. Jednak na stołach może być różna ilość potraw i jest to zależne nie tylko od tego, jak wiele osób biesiaduje. Ważny jest też czas trwania uroczystości. Można to uśrednić. Jeśli planuje się, że wesele potrwa 12 godzin, to należy zaplanować 4 lub 5 ciepłych posiłków. A jeśli wesele ma być krótsze na przykład na 6 godzin, to można zdecydować się na 2 ciepłe posiłki.

Najgorsze co mogłoby się zdarzyć, to gdyby dla gości brakło jedzenia. Każdy musi mieć możliwość skosztowania tego, na co ma ochotę. Z reguły na jedną osobę liczy się w ramach jednego posiłku talerz zupy, 2 porcje mięsa i w zależności od miejsca 200 gram dodatków.

Co zawiera menu?

W menu na pewno musi być danie obiadowe, od którego zaczyna się biesiadowanie, a później, jak było wyżej, wielość posiłków jest zależna od tego, ile jest gości oraz jak długo trwa impreza. Oprócz tego w menu powinny pojawić się przystawki, zakąski, owoce, ciasta i desery. Jeśli Młoda Para wie, że wśród gości będą wegetarianie, weganie, alergicy, diabetycy lub inne osoby, które mają specjalną dietę, kwestię tą też należy poruszyć. Prawdopodobnie będzie można ustalić odrębne menu dla poszczególnych osób.

Co z kolejnością podawania?

Dania na weselu są podawane w odpowiedniej kolejności. Wpływa to na pewien porządek imprezy. Najpierw mamy oczywiście obiad, czyli przystawki, dania główne i deser. Później aż do kolacji serwowane są przystawki, owoce, ciasta i słodycze. Następnie pojawia się ciepła kolacja, po której na stoły wracają przystawki i słodycze. W okolicach północy podany zostaje tort (chyba że jego uroczyste krojenie ma się odbyć po obiedzie) i lekki ciepły posiłek. Warto pomyśleć także od dodatkowej zupie lub kulinarnej atrakcji na ciepło w środku nocy, aby goście mogli bawić się jak najdłużej.

Kontakt

recepcja@lesnydwor.pl

+48 58 684 50 15

Zarejestruj się, aby otrzymywać ekskluzywne oferty

Będziesz otrzymywał wiadomości e-mail z ofertami i promocjami.