Sulęczyno
Recepcja: +48 58 684 50 15 Restauracja: +48 58 684 50 16
Stefana Żeromskiego 15, 83-320 Sulęczyno
english
PODRÓŻE

Atrakcje na Kaszubach – co warto zobaczyć?

Top 10 atrakcji turystycznych

Sulęczyno to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Pomorza i jego atrakcji. Możliwości jest naprawdę wiele, a my wybraliśmy najpiękniejsze miejsca na Kaszubach, które trzeba zobaczyć.

Atrakcje Kaszub – Sulęczyno

Pytając o ciekawe miejsca na Kaszubach do zwiedzania, prawdopodobnie usłyszysz m.in. o samym Sulęczynie. Mieszkańcy okolicznych miast chętnie wpadają tu choćby na weekendy, aby nacieszyć się kontaktem z naturą. Pierwsze wzmianki o Sulęczynie pochodzą z 1224 roku, a bardzo interesujące położenie w otoczeniu lasów i trzech jezior: Mausz, Węgorzyno i Gowidlińskiego, sprawiło, że stało się jedną z najpopularniejszych wsi letniskowych. Przez miejscowość przepływa rzeka Słupia, dzięki czemu Sulęczyno jest także bardzo lubianym etapem spływów kajakowych.

Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kamienne Kręgi w Węsiorach (5 km)

Dawne cmentarzysko Gotów i Gepidów, pochodzące z I–III wieku. Znajdują się tu trzy kamienne kręgi, szesnaście kurhanów i ponad sto miejsc pochówku. Jeśli chodzi o atrakcje na Kaszubach to jedna z takich, której po prostu nie można ominąć, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem historii i zwyczajów dawnych Słowian. Węsiory to bowiem miejsce tajemnicze i mistyczne. Badania naukowe wykazały, że kręgi emitują energię, która pozytywnie wpływa na ludzi. Będąc w pobliżu, warto zajrzeć także na pobliski Gród Gotów.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich (36 km)

Zajmujący 22 hektary obszar, na którym znajduje się ponad 50 obiektów architektury ludowej obszaru Kaszub i Kociewia, głównie z okresu od XVII do XIX wieku. To unikalne miejsce na mapie Pomorza, nic więc dziwnego, że szukając takich haseł, jak „Kaszuby – co zobaczyć” czy „atrakcje Kaszuby”, skansen pojawi się jako jeden z pierwszych na liście.

Droga Kaszubska (26 km)

Wybudowana w latach 1965–1967 trasa turystyczna dla zmotoryzowanych, położona na bardzo malowniczym odcinku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jadąc z Garcza, gdzie zaczyna się trasa, mijamy po drodze siedem jezior, a także wiele ścieżek edukacyjnych i punktów widokowych. Jeśli więc zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Kaszubach, aby połączyć kilka atrakcji na jednej wycieczce, polecamy właśnie Drogę Kaszubską.

Wieżyca Wieża Widokowa (27 km)

Na całych Kaszubach jest wiele punktów widokowych, ale najpopularniejszym z nich to z pewnością wieża na znajdującym się 329 m n.p.m. wzgórzu w Wieżycy. Widać z niej okoliczne lasy i jeziora, a przy dobrej pogodzie nawet Mierzeję Helską. Nie powinno więc dziwić, że na hasło „atrakcje turystyczne Kaszuby”, wieża im. Jana Pawła II pojawia się niemal jako pierwsza.

Zamek w Bytowie (19,3 km)

Dawna krzyżacka twierdza z XIV wieku, przekształcona na hotel i restaurację, nadal wygląda imponująco i jest częściowo udostępniona do zwiedzania.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (19,6 km)

Dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna może poszczycić się zabytkowymi eksponatami z okresu kolei żelaznej. To raj dla miłośników lokomotyw i parowozów.

Centrum Edukacji w Szymbarku (25 km)

Skansen, w którym można podziwiać ciekawe obiekty takie jak Dom Sybiraka, Dom do Góry Nogami, Dom Harcerza, Chata Kaszubska, Dwór Salino czy Najdłuższą Deskę Świata.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie (29 km)

Bazuje na wiekowym warsztacie garncarskim rodziny Neclów związanych Chmielnem. Obejrzymy tu interesujące ekspozycje ceramiki, a chętni sami mogą spróbować wykonać na kole naczynie gliniane.

Kaszubski Park Miniatur (31 km)

Oferuje małe kopie ciekawych obiektów kaszubskich, polskich, ale i światowych, jak Wieża Eiffla czy Statua Wolności. Dla dzieci przygotowano Mini Zoo, Krainę Bajek oraz plac zabaw. W pobliskim Kaszubskim Parku Gigantów możemy podziwiać gigantyczne owady, ale również wejść na pokład samolotu i zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym monster truckiem.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach (33 km)

Osiem sal wystawienniczych prezentuje bogatą historię Kaszub i ich dziedzictwo kulturowe. Na miejscu wystawy stałe i tematyczne poświęcone literaturze, językowi, historii oraz tradycjom regionalnym. Odwiedzający muzeum mogą zapoznać się z wytworami sztuki ludowej oraz przedmiotami służącymi codziennym zajęciom.

Nasz personel służy pomocą w organizacji wycieczek oraz udostępni pomocną mapkę ze wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Kontakt

recepcja@lesnydwor.pl

+48 58 684 50 15

Zarejestruj się, aby otrzymywać ekskluzywne oferty

Będziesz otrzymywał wiadomości e-mail z ofertami i promocjami.